ЧОРБА од КРОМИД: 2 необични состојки кои обично не се додаваат дополнително го подобруваат вкусот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како да направите француска супа од кромид.

Француската супа е многу вкусна, а љубителите на кромид и сирење ќе бидат особено задоволни. Се пече заедно со леб, но може да се сервира на страна. Според оригиналниот рецепт, се пече со рендано сирење, но можете да користите поевтина алтернатива. За уште подобар вкус на супата, користете домашна супа.

Состојки:

 • 7-8 глави кромид
 • 30 гр путер
 • 250 мл супа
 • половина чаша вино
 • 2 ловорови листови
 • 2 лажици Ворчестершир сос (опционално)
 • сирење
 • парче француско лебче
 • сушена мајчина душица
 • сол, бибер
 • лук

Подготовка:

Исечкајте го кромидот, па пропржете го на маслиново масло и путер. Додадете сол, бибер и една лажица сушена мајчина душица. Оставете да се динста околу 20-30 минути.

- Advertisement -

Истурете вино и супа во тавата. Додадете ловоров лист и сос (опционално). Намалете и варете уште 15-20 минути. Земете парче леб премачкајте го со лук и ставете го над супата, а потоа обилно посипете со рендано сирење. Потоа ставете да се пече во рерна околу 5 минути на 200 степени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!