ЧОРБАЏИСКИ ГУЛАШ со печурки: Поранешна привилегија на богатите, денес на вашата трпеза!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е совршено јадење. Чорбаџиски гулаш со печурки.

Состојки:

 • 500 гр свинско месо
 • малку масло
 • 1 кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 300 гр печурки
 • 4 чорбаџиски пиперки (печени пиперки што стоеле во маринада од оцет, сол, шеќер, лук, магдонос)
 • 1 чаша сок од домати
 • 3 кисели краставички
 • 50 мл бело вино
 • 100 гр сирење
 • 4 јајца
 • малку сол
 • 1 лажичка црвен пипер
 • малку свеж магдонос

Подготовка:

Исечете го месото на коцки и ставете го во длабока тава со загреано масло да се пржи. Додадете кромид на него, исчистено и исечено на полукругови, и зелена пиперка, исечена на кругови. Гответе 5 минути и додадете исечени печурки.

- Advertisement -

Промешајте и додадете исечени краставици, домати и џорбаџиски пиперки, крупно исецкани. Сега јадењето зачинете го со сол. Гответе околу 5 минути, а потоа истурете го виното. Оставете течноста да испари и да се распадне сирењето врз состојките, и добро измешајте.

Направете гнезда во прженото јадење со лажица и искршете ги јајцата во нив. Кога јајцата ќе станат бели, посипете го садот со мелен пипер и ситно исечкан магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!