ЧОКО ЛЕШНИК домашни НАПОЛИТАНКИ: Крцкаво чоколадна слатка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Слаткото е некако секогаш на маса, а наш предлог за вашата трпеза се овие мирисни наполитанки.

Состојки:

 • 3 листови обланда
 • 400 мл млеко
 • 200 гр шеќер
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр чоколадо
 • 300 гр мелени бисквити
 • 100 гр печени мелени лешници

За глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 4 лажици млеко
 • коцка маргарин
 • + сецкани лешници

Подготовка:

Истурете го млекото и шеќерот во сад и варете додека шеќерот не се стопи. Кога ќе се стопи, додајте го маргаринот, мешајте ја смесата постојано, а кога маргаринот ќе се стопи, додадете го чоколадото. Потоа во смесата додадете мелени бисквити и лешници и тргнете го садот од шпоретот.

- Advertisement -

Добро измешајте ги сите состојки и добиената смеса премачкајте ја на лист обланда во два слоја – обланда – полнење – обланда – полнење – обланда. Кога ќе ги премачкате обландите, ставете нешто тешко на тортата, така што таа ќе остане рамна по ладењето со часови.

После тоа, направете ја глазурата така што ќе измешате чоколадо, млеко и маргарин и сечкани лешници. Прелијте со газурата врз изладената торта, изладете уште малку за да се стегне глазурата и исечете на коцки, правоаголници по ваша желба.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!