Чоко КОКОС фантазија: Сочен и кремаст десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сочно, кремасто со вкус на чоколадо и кокос.

Состојки:

Кора:

 • 6 јајца
 • 12 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици какао
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици густин
 • 1,5 лажичка прашок за пециво

Ганаш крема:

 • 200 мл слатка павлака
 • 150 гр чоколадо
- Advertisement -

Фил:

 • 1 литар млеко
 • 2 вреќи ванилин шеќер
 • 8 лажици шеќер
 • 1 пудинг од ванила
 • 5 лажици густин
 • 100 гр кокос
 • 300 мл слатка павлака

Подготовка:

Испечете една кора. Изматете 2 белки со 4 лажици шеќер, додадете 2 жолчки, 1 лажица масло, 1 лажица млеко, 1 лажица брашно, 1 лажица густин, 1 лажица какао и 1/2 лажичка прашок за пециво. Ставете ја масата во калап со дијаметар од 23-24 см, претходно обложен со хартија и печете на 170 ° C 15 минути. Печете уште 2 вакви кори и оставете да се изладат.

Направете ганаш крем за да ја премачкате кората. Во сад ставете 200 мл слатка павлака и 150 гр чоколадо на коцки и варете на оган додека не се стопи чоколадото (масата не смее да зоврие). Изладете, премачкајте ги сите 3 кори и оставете го кремот да се олади.

Направете фил. Во сад ставете 8 дцл млеко, 8 лажици шеќер, 2 вреќи ванилин шеќер, варете на оган. Измешајте заедно 1 пудинг од ванила и 5 лажици густин, додадете во варено млеко и варете додека не се згусне, а потоа додадете 100 гр кокос, измешајте и оставете да се излади. Изматете 300 ml слатка павлака. Изматете го ладниот фил со млеко и кокос прво со миксер, па додадете лажица по лажица изматена слатка павлака, мешајќи со миксер.

Следно, наредете ја тортата. Кората премачкајте ја со ганаш кремот па со фил, потоа втората кора и третата по истиот редослед. На крај премачкајте ја одозгора тортата и околу фил. Посипете ја тортата со кокос и украсете со растопено чоколадо.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!