Чоколадо со експандиран ориз: Исто како од продавница!

Вреди да се проба:

Добро познатата чоколада со експандиран ориз, на многумина им беше омилена слатка во детството. Еве како сами дома да ја подготвите.

Состојки:

  • 300 гр чоколадо
  • 4 лажици шеќер
  • 5 лажици вода
  • 40 гр маргарин
  • 30 гр експандиран ориз,
  • 50 гр ситно сецкани бадеми или лешници

Подготовка:

Ставете вода и шеќер во сад на оган на не многу висока температура. Оставете да се растопи шеќерот. Откако ќе се стопи шеќерот, додадете ги чоколадото искршено на коцки и маргаринот.

- Advertisement -

Кога масата е изедначена, додадете го експандираниот ориз и бадеми. Измешајте се добро и истурете во плех за печење. Оставете да се излади. Кога ќе се излади, исечете го чоколадото на посакуваната големина.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!