Чоколадни палачинки со банана и нутела – Фантастични и за изглед и за вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овие чоколадни палачинки изгледаат како да се служат во најдобрата слаткарница на светот и воопшто не е тешко да се направат.

* Дадените состокји се за 6 подебели палачинки.

Состојки:

  • 100 гр. брашно
  • 1 јајце
  • 200 мл. млеко
  • 2 лажици шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 2 лажици какао

За полнење:

  • 3 банани
  • нутела по вкус
  • 100 гр. темно чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте ги состојките за палачинки, па оставете го тестото да отстои 10 минути пред да почнете да ги печете палачинките. А потоа испечете ги палачинките и редете ги една врз друга.

Исечете ја секоја банана на половина. Преклопете ја палачинката на половина, премачкајте ја со нутела или друг чоколаден крем по избор, па ставете половина банана и завиткајте ја палачинката во ролат.

Темното чоколадо растопете го на среден оган, со додавање една лажица масло или една мала коцка путер.

Пред послужување наредете ги палачинките во чинија и прелијте ги со растопената чоколада.

Добар апетит!
Извор: recepti.zena.blic.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!