Чоколадни мафини со портокал – Неодоливо слатко задоволство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте ги превкусните мафини со чоколада и портокал, ќе ви станат омилен десерт!

Состојки:

Мафини:

 • 120 мл (1/2 чаша) млеко
 • 120 мл (1/2 чаша) јогурт
 • 1 портокал – рендана кора и исцеден сок
 • 200 гр – (1 чаша)  брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 1/2 лажиче сода бикарбона
 • 1/4 чаша какао прав
 • 1/2 чаша шеќер

Фил:

 • 3/4 шолја (190 гр)  путер
 • 1 + 1/2 чаши (180 гр) прав шеќер
 • 1/4 чаша (20 гр) какао прав
 • рендана кора од портокал

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 180 степени и спремајте подмачкан калап за мафини со 12 мафини. Ставете го млекото, јогуртот и сокот од портокал и кора од лимон во сад и изматете ги заедно. Во голем сад просејте го брашното, прашокот за пециво, сода бикарбоната и какаото во прав. Во оваа смеса додадете и прав шеќер.

Сега во садот со влажни состојки, додадете ги сувите состојки, користете гумена шпатула и мешајте се заедно. Рамномерно распределете го тестото во калапот за мафини – наполнете го калапот околу 2/3, па печете 25 минути. Пробајте дали ви е испечено тестото со чачкалица. Оставете ги да се изладат во плехот 10 минути, а потоа извадете ги на решетка за целосно да се изладат.

Додека се ладат, подгответе го филот кој ќе го ставите на мафините. Филот можете да го изматите или со миксер или рачно. Путерот треба да биде омекнат за да може да се мати убаво. Додадете ги сите состојки за филот и убаво изматете.

Кога мафините убаво ќе се изладат, ставете го филот врз нив, користете шприц за декорација. Одозгора украсете со рендано чоколадо, чоколадни топчиња, или светкави декорации. Во филот можете да боцнете парче кандиран портокал.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!