ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ ЛЕШНИК: Кремасто уживање во кое веднаш ќе се заљубите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинација од сочно чоколадо и крцкави лешници.

Состојки:

Бисквит:

 • 3 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 50 мл масло
 • 100 мл млеко
 • 100 гр чоколадо
 • 70 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 100 гр мелени лешници
- Advertisement -

Крем:

 • 400 мл млеко
 • 1 чоколаден пудинг
 • 60 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 50 мл силно црно кафе
 • 250 гр путер

Глазура:

 • 20 гр путер
 • 100 гр чоколадо

Подготовка:

Бисквит: Јајцата и шеќерот изматете ги со миксер, додадете масло, млекото, растопената чоколада, брашното измешано со прашокот за пециво и лешниците. Сè убаво измешајте, па истурете ја смесата во подмачкан и набрашнет плех со димензии 22 × 36 cm и печете во загреана рерна на 180 ° C 35-40 минути.

Крем: Прашокот за пудинг измешајте го со 2-4 лажици шеќер. Земете 6 лажици од 400 мл ладно млеко и убаво измешајте ги со смесата од пудинг и шеќер.

Остатокот од млекото сварете го, тргнете го од оган и додадете го изматениот прашок за пудинг, па варете 1-2 минути мешајќи. Во топлиот пудинг измешајте ги стопеното чоколадо и црното кафе. Истурете го во подлабок сад, покријте го со фолија и ставете го во фрижидер.

Изматете го путерот додека не се запени и додадете го во изладениот пудинг. Се убаво измешајте и наредете на изладениот бисквит.

Глазура: Растопете го путерот, тргнете го од оган, измешајте го чоколадото искршено на коцки и мешајте додека не добиете мазна структура. Добро изладете ја тортата, па прелијте ја со чоколадната глазура.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!