ЧОКОЛАДНИ КОЛАЧИ СО КИКИРИКИ: Нема печење, само измешајте и изладете се – најбрзиот рецепт за десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како е најлесниот и најбрзиот начин да направите чоколаден десерт со кикирики.

Доколку сакате чоколадо, но и брзи десерти, тогаш задолжително одберете ја оваа чоколадна слатка со кикирики. Рецептот содржи и путер од кикирики, кој е здрав. Овој колач е многу едноставен бидејќи сите состојки само се мешаат и потоа се оставаат да се изладат.

Состојки:

  • 320 гр млечно чоколадо
  • 250 гр бело чоколадо
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 80 гр путер од кикирики
  • 350 гр несолени кикирики
  • 350 гр солени кикирики

Подготовка:

Во тава измешајте ги чоколадото и путерот од кикирики и нежно загрејте ги на тивок оган 15 до 20 минути, повремено мешајќи. Кога ќе се стопат состојките, тргнете го садот од шпоретот и оставете да се излади 5 минути.

- Advertisement -

Додадете ги кикириките, промешајте, па со лажица земете ја смесата и истурете ја на плех обложен со хартија за печење. Ставете ги во фрижидер најмалку 30 минути или додека слатките не се стегнат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!