Чоколадните вафли на баба : Децата ги обожаваат но и возрасните неможат да одолеат!

Вреди да се проба:

Ова е брза и едноставна верзија на вашето омилено слатко уживање …

Состојки:

  • 3 јајца
  • 100 гр. шеќер
  • 50 гр. какао
  • 125 гр. путер
  • прашок за пециво половина кесичка
  • 180 мл. грчки јогурт
  • 40 мл. млеко
  • 150 гр. брашно

Подготовка:

Измешајте ги сите суви состојки, па додадете го растопениот путер, јогуртот, млекото и изматените јајца. Сè добро соединете.

- Advertisement -

Печете ги вафлите во добро загреан подмачкан апарат за вафли од 5 до 7 минути, во зависност од јачината на апаратот.

Готовите вафли послужете ги со топка сладолед од ванила или прелијте ги со чоколаден прелив и сечкани банани.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!