ЧОКОЛАДНА ФАНТАЗИЈА СО ПЛАЗМА: Бисквит натопен во млеко и прелиен со фил – комбинација што се топи во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чоколадото и плазмата се секогаш добра комбинација, затоа задолжително направете ја оваа торта.

Љубителите на чоколадните слатки нема да можат да одолеат на оваа совршена торта. Воопшто не е комплицирано, не се пече и не бара многу труд, а вкусот е волшебен. Ако сакате малку да го омекнете вкусот на чоколадата, правите пудинг од ванила, па додадете чоколадо.

Состојки:

  • 120 гр пудинг со вкус на чоколадо
  • 5-8 лажици шеќер
  • 10 г ванилин шеќер
  • 750 мл млеко + околу 200 мл бисквитно млеко
  • околу 210 гр плазма бисквити
  • 100 гр чоколадо
  • 100 гр путер
  • 80 мл слатка павлака

Подготовка:

Ставете 500 мл млеко со шеќер и ванилин шеќер да се варат. Пудингот се меша со преостанатите 250 мл млеко и се прелива во зовриеното млеко. Гответе додека пудингот не се згусне со постојано мешање. Во сварениот пудинг додадете чоколадо и мешајте додека да се растопи чоколадото. Покријте со фолија и оставете да се излади.

- Advertisement -

Изматете ја слатката павлака. Во изладениот пудинг додадете путер и изматена павлака, па изматете со миксер. Одвојте малку пудинг за декорација. Калапот 30 x 20 цм покријте го со фолија. На дното од калапот наредете ги плазма бисквитите кои претходно сте ги потопиле во млеко.

Врз него се става 1/2 од пудингот, па плазмата што сте ја потопиле во млекото, другата половина од пудингот и повторно бисквитите. Оставете го колачот во фрижидер преку ноќ. Следниот ден извадете ја тортата од калапот и декорирајте.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!