ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Супер мека и кремаста, а лесна за подготовка – нема да можете да одолеете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пробајте го рецептот за оваа фантастична чоколадна торта.

Никогаш нема доволно рецепти за чоколадни задоволства. Без разлика дали сакате да се засладите после ручекот или да подготвите задоволство за роденден или прослава, чоколадите се секогаш добар избор. Сите ги сакаат, и изгледаат прекрасно. Овој десерт, чиј рецепт можете да го прочитате подолу, има две меки кори, кремаст фил измеѓу и се е прелиено со глазура. Ќе ви се допадне на прв залак.

Состојки:

- Advertisement -

Кора:

 • 200 гр путер
 • 1 шолја шеќер во прав
 • 2 јајца
 • 100 гр стопено темно чоколадо
 • 260 гр брашно
 • 35 гр какао
 • 2 лажици прашок за пециво
 • 1,5 чаши млеко

Фил:

 • 330 мл слатка павлака
 • 250 гр маскарпоне
 • 200 гр растопено млечно чоколадо

Глазура:

 • 50 мл слатка павлака
 • 100 гр млечна чоколада

Подготовка:

Најпрвин измешајте го омекнатиот путер со шеќерот во прав додека не стане мазна и убаво изматена смесата. Додадете ги јајцата едно по едно со постојано мешање. Во смесата додадете ја изладената стопена чоколада и замесете тесто.

На крајот наизменично се додаваат млекото и просеаните суви состојки. Тестото се меша само со лажица додека не се соединат состојките. Пото тестото истурете го во плех обложен со хартија и ставете го во загреана рерна на 170°C околу 40 минути.

За подготовка на филот слатката павлака се мати додека не се стегне. Додадете маскарпоне сирење и изматете кратко. На крајот прелијте го во смесата изладеното, но сепак течно чоколадо и повторно кратко изматете го филот.

Испечената кора поделете ја на два дела. На дното од калапот ставете една кора и намачкајте го филот врз неа. Врз филот ставете го вториот дел од кората и лесно притиснете. Тортата ставете ја во фрижидер неколку часа.

Пред сервирање украсете со чоколадна глазура, која ќе ја подготвите така што малку ќе ја загреете слатката павлака и во неа ќе го стопите чоколадото.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!