ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО ОРЕВИ И КРЕМ СИРЕЊЕ: Домаќинките го нарекуваат ЧУДО, готов е за десет минути и не мора да се пече!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чоколадна торта со само шест состојки што не се пече ќе ви стане омилен десерт!

Слатките се омилено уживање за секоја свечена пригода, па дури и кога се лесни за правење и имаат малку состојки, совршени се и за брз десерт!

Доколку барате добар рецепт за торта чија главна состојка е чоколадото, но содржи и вкусно крем сирење и јаткасти плодови, ова е вистинската слатка за вас! Има само шест состојки и секој може да го подготви, дури и ако нема големо искуство во кујната.

Состојки:

  • 200 грама бисквити
  • 100 грама ореви
  • 80 грама путер
  • 200 грама чоколаден намаз
  • 400 грама крем сирење
  • 200 милилитри слатка павлака

Подготовка:

- Advertisement -

Скршете ги бисквитите и исечкајте ги оревите во блендер. Измешајте ги, па соединете со растопен путер, ова ќе биде кората од колачот. Калапот обложете го со хартија за печење и со шпатула убаво истиснете ја смесата од бисквити, ореви и путер.

За кремот изматете го крем сирењето и чоколадниот намаз додека не добиете воздушеста смеса, а потоа нанесете ја на добиената кора од колачот. На крај изматете ја слатаката павлака и со неа до горе наполнете го калапот. Посипете со сечкани ореви и украсете со повеќе чоколаден намаз по желба.

Погледни!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!