ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО ДВЕ КОРИ И НЕВЕРОЈАТНО КРЕМАВ И СОЧЕН ФИЛ: Магијата на вкусот на дело!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чоколадната торта е омиленото задоволство на многумина. Затоа, на сите љубители на чоколадните десерти, ви предлагаме да ја пробате и оваа варијанта.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 150 гр шеќер
 • 100 мл масло
 • 200 мл млеко
 • 250 гр брашно
 • 60 гр какао
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сок од лимон + половина лажичка сода бикарбона

Фил:

 • 250 гр кондензирано млеко
 • 170 гр путер
 • 100 гр темно чоколадо
 • 60 гр слатка павлака

Подготовка:

- Advertisement -

Изматете ги јајцата со шеќерот пенесто. Додадете млеко и масло и уште малку измешајте. Измешајте го брашното со прашокот за пециво и какаото и додадете го во претходната смеса. Промешајте со жица да не останат грутчиња.

Измешајте сода и сок од лимон и додајте ги во смесата. Истурете во калап и печете половина час на 180 степени. Кога ќе биде готов, пресечете го на половина по ширина и извадете ги испакнатите делови за да добиете 2 еднакви квадрати.

За филот изматете го кондензираното млеко со омекнат путер. Премачкајте ја едната кора, па преклопете со другата и премачкајте ги рабовите на кората со остатокот од филот. Растопете го чоколадото со павлаката и прелијте го колачот. Ставете го во фрижидер 1 час да се олади и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!