Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее.

Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш нема да погрешите со чоколадна торта. Задолжително додадете бисквити, наместо калап користете шише за вода.

- Advertisement -

Оваа сочна и вкусна торта содржи двојна чоколада, бидејќи на крајот се прелива со глазура, па љубителите на слатки ќе полудат.

Состојки:

  • 700 мл млеко
  • 50 гр какао
  • 70 гр пченкарен скроб
  • 100 гр шеќер
  • 50 гр путер
  • 400 гр чоколадо
  • 200 гр бисквити

Подготовка:

Одозгора исечете го врвот на пластичното шише. Во млекото додадете шеќер, скроб и какао и варете на оган. Гответе со постојано мешање додека не се згусне, потоа додадете чоколадо (200 гр.) и путер, па варете мешајќи додека не се растопи.

Бисквитот искршете го и ставете го во претходната смеса и промешајте. Истурете ја смесата во шише. Протресете убаво и покријте со алуминиумска фолија и ставете го во фрижидер еден час.

Растопете го преостанатото чоколадо (200 гр.), па извадете го колачот од шишето и прелијте го со чоколадото. Ставете го во фрижидер уште 15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!