ЧОКОЛАДНА ТОРТА ОД 3 БОГАТИ СЛОЈА: Неверојатно сочно кремасто задоволство што ќе ви го разбуди умот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова задоволство победува на првиот залак!

Љубителите на чоколадни задоволства ќе бидат воодушевени бидејќи е подобар од сладолед. Три слоја чоколадо, толку кремасто што се топи во устата. Лесно се подготвува, нема печење, а одлично е кога надвор е топло. Заборавете на корите за печење, десертите направени од филови веднаш ќе ве освојат.

Состојки:

За првиот слој:

 • 500 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 2 лажици незасладено какао
 • 50 гр млечна чоколада
 • 1 лажица путер
- Advertisement -

За вториот слој:

 • 500 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 50 гр бело чоколадо
 • 2 лажици брашно
 • ванилин шеќер
 • 1 лажица путер

За третиот слој:

 • 100 мл варено млеко
 • 150 гр темно чоколадо
 • 1 лажица путер

Подготовка:

Во млекото додадете шеќер, брашно, скроб и какао, па измешајте. Гответе додека не се згусне, мешајќи, па додадете го чоколадото. Гответе додека не се раствори и соединете со другите состојки. Додадете путер и продолжете да мешате.Истурете во сад и оставете во фрижидер или замрзнувач да се стегне.

За вториот слој. Измешајте млеко, шеќер, скроб, брашно и варете со постојано мешање. Додадете бело чоколадо и варете додека сè да се соедини, а потоа додадете путер. Гответе со постојано мешање додека сè не се стопи. Прелијте го овој фил врз првиот слој и вратете го во фрижидер еден час.

За третиот слој. Додадете го чоколадото во зовриеното млеко и мешајте додека не се растопи, а потоа додадете го путерот и соединете сè. Прелијте го ова врз вториот слој и вратете го во фрижидер половина час.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!