Чоколадна торта МАСКАРПОНЕ: Најкремастата слатка досега!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Една од оние торти кои ќе ги правите за секоја убава пригода!

Состојки:

Кора:

 • 6 белки
 • 50 гр шеќер
 • 100 гр мелени ореви
 • 2 лажици брашно

Состојки за кремот:

 • 6 жолчки
 • 700 мл свежо млеко
 • 70 гр брашно
 • 10 лажици шеќер
 • кесичка ванилин шеќер
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 250 гр сирење маскарпоне
 • 200 мл павлака за готвење

Подготовка:

- Advertisement -

За корите изматете ги белките со шеќер во цврст снег, па внимателно соединете ги со брашно и мелените ореви. Истурете ја смесата во плех со дијаметар од околу 22 см, покриен со хартија со иста големина.

Се пече во загреана рерна на 160 степени околу 20-30 минути. Треба да ви излезат 3 кори. Изладете ја кората и излупете ја хартијата.

За кремот изматете ги јајцата со шеќерот и додадете ги брашното и ванилата. Започнете со додавање на варено свежо млеко со постојано мешање. После тоа, префрлете го кремот во сад во кој се вареше млекото и вратете на ринглата. Енергично мешајте додека кремот не се згусне.

Растопете ја чоколадата, прелијте ја во врелиот крем и по 40-50 секунди почнете да мешате, додека кремот не се хомогенизира. Оставете го кремот да се излади и изматете го маскарпонето. Додадете павлака и повторно изматете убаво. Во маскарпонето додадете малку од кремот со постојано мешање.

Во соодветен сад за сервирање наредете кора фил, кора фил и одозгора намачкајте многу крем фил со декорација по желба. Ставете ја тортата во фрижидер да преноќи!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!