ЧОКОЛАДНА ПИТА: Брзо и лесно, сите ќе ви го побараат рецептот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Отсега ќе го правите цело време.

Состојки за тестото:

 • 300 гр мазно брашно
 • 150 гр омекнат путер на собна температура
 • 80 гр шеќер
 • прстофат сол
 • на врвот на ножот прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 јајце

За кремот:

 • 1/2 л млеко
 • 2 чоколадни пудинга
 • 70 гр чоколадо за готвење
 • 140 гр шеќер
 • 80 гр путер
 • 100 гр сечкани лешници
- Advertisement -

За декорација:

 • 30 гр чоколадо за готвење
 • 2 лажици млеко
 • 2 лажици масло

Подготовка:

Во поголем сад истурете брашно, исечете путер, додадете шеќер, јајце, сол, прашок за пециво и ванилин шеќер. Од сите состојки со рака замесете мазно тесто. Тестото префрлете го во проѕирна фолија, добро завиткајте го од сите страни и истиснете го воздухот. Оставете го тестото да отстои во фрижидер еден час.

По околу половина час треба да се направи кремот. Измешајте чоколаден пудинг со шеќер и земете 12 лажици млеко и измешајте да нема грутчиња. Остатокот од млекото ставете го да зоврие. Кога млекото ќе зоврие, тргнете го на страна, во него сипете ја смесата со пудинг, промешајте, вратете на оган и варете додека смесата не се згусне. Во сварениот пудинг додадете рендано чоколадо и убаво измешајте да се растопи чоколадото и да се соедини со кремот.

Потоа додадете го путерот исечкан на коцки и соединете со кремот. Покријте го кремот со фолија и оставете малку да се излади.

По еден час извадете го тестото од фрижидер и измерете го. Одделете една третина од тестото и чувајте го за подоцна. На набрашнета површина развлечете го поголемиот дел од тестото до димензиите на плехот за печење.

Намастете го плехот за печење и посипете го со брашно, па ставете го роланото тесто во него. Ако некаде остане вишок тесто, исечете го со нож. Соединете го вишокот тесто со неискористениот дел.

Отстранете ја фолијата од кремот, нанесете ја преку тестото и добро израмнете ја, внимавајќи на рабовите. Потоа врз целиот крем ставете половина од сечканите лешници, а остатокот од тестото изрендајте го и со прстите прераспределете го по целата површина. На крај, одозгора посипете го остатокот од лешниците.

Питата се пече во загреана рерна на 180 степени 40 минути. Се лади на собна температура, па се украсува со растопено чоколадо измешано со млеко и масло. После тоа, добро изладете го во фрижидер пред да го исечете и послужите.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!