Чоколадна баба: Колач кој ќе ви ја загрее душата со својот вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој празничен колач најмногу се прави околу Велигден, но никој нема да го одбие доколку го подготвите без никаков повод.

Состојки:

Тесто:

 • 500 гр брашно + 100 грама за мешање и попрскување
 • 1 сув квасец
 • 1 чаша шеќер (200 ml)
 • 1 чаша млеко
 • 3 јајца
 • 150 гр путер
 • малку рендана кора од лимон
 • малку сол.

Глазура:

 • 100 гр путер
 • 200 гр црно чоколадо
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр ореви или лешници

Подготовка:

- Advertisement -

Растопете шеќер и квасец во млако млеко. Кога квасецот ќе се активира, додадете стопен путер, јајца, рендана кора од лимон и малку сол, и се добро измешајте. Додадете брашно и замесете мазно и цврсто тесто. Оставете да стаса околу половина час.

За тоа време, подгответе ја глазурата со топење путер и чоколадо, додавајќи шеќер и мелени или сецкани ореви или лешници или бадеми.

Кога тестото ќе се зголеми двојно, префрлете го на работна површина попрскана со брашно. Расукајте колку што можете, за да го направите тестото што е можно потенко.

Премачкајте богато со фил. Потоа се витка кората во ролна. Исечете го ролатот по должина на три дела и од нив исплетете плетенка, која ќе ја ставите во плехот. Четкајте со малку путер и печете околу 40 минути на 180 степени Целзиусови.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!