Чоколаден колач што ќе ве воодушеви: Сочно и слатко, и посно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Засладете го денот со чоколадна торта.

Подгответе вкусна торта која е сочна и слатка, а може да ја уживаат сите оние кои постат.

Состојки:

 • (чаши од 200 гр.)
 • 1 чаша вода
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша гриз
 • 1 цимет
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажица какао
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр чоколадо
 • 7-8 лажици џем од кајсија
- Advertisement -

За полнење:

 • 6 лажици џем
 • 100 гр чоколадо

За прелив:

 • 100 гр чоколадо
 • 1 лажица вода
 • 2 лажици масло

Подготовка:

Истурете една чаша вода во сад и додадете ги наведените состојки и измешајте ги со жица за да се изедначат и да добиете тесто.

Поставете плех со хартија за печење и истурете половина од тестото. Печете 10 минути на 200 степени за малку да се фати кора.

Потоа измешајте 8 лажици џем и 100 гр стопено чоколадо и изедначете. Извадете ја од рерна тортата и истурете ја мешавината од чоколадо и џем врз неа.

Истурете го остатокот од тестото одозгора и вратете се во рерна и печете уште 30 минути за да се испече убаво. На крај кога сте готови со печењето стопете го чоколадото со маслото и прелијте го колачот одозгора. Исечете го колачот кога ќе биде целосно изладен.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!