ЧОКОЛАДЕН КОКОС РОЛАТ ОД САМО 3 СОСТОЈКИ: Се прави за 15 минути, а вкусот е божествен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кокос ролат без печење се прави лесно, а со секој залак буквално се топи во устата.

Понекогаш е тешко да се најде инспирација да се направи нешто брзо, вкусно и убаво по едноставен рецепт и без многу мака.Оваа торта од само три состојки, која е идеална за гостите изненадувачки, особено ќе ги воодушеви љубителите на кокос. Најдобро од се е што не мора воопшто да го вклучувате шпоретот, а готов е за најмногу 15 минути.

Состојки:

  • 300 гр кокосово брашно
  • 200 мл кондензирано млеко
  • 30 гр какао во прав

Подготовка:

- Advertisement -

Истурете кокос во сад, додадете кондензирано млеко и измешајте сè убаво да се соедини. Ако ви е полесно, смесата можете да ја измешате и со раце.Поделете го на два дела, па едната половина измешајте ја со какао во прав.

На леплива фолија прво обликувајте го белиот дел во правоаголник дебел околу половина сантиметар. Така постапете и со црната смеса, па префрлете ја преку белата кора.

Со фолија лесно направете ролат, завиткајте го и оставете го во фрижидер половина час да се стегне. После тоа, исечете ги на парчиња и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!