ЧОКОЛАДЕН БАНАНА ЛЕБ: Слатко уживање кое ќе ве воодушеви!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Да не ве залажува името, овој десерт не е леб, туку многу убав колач. Овој рецепт е лесен за подготовка, потребни му се малку повеќе состојки, но неговиот вкус е исклучителен.

Состојки:

 • 3 зрели банани
 • лажичка сол
 • јајце
 • вреќа ванилин шеќер
 • половина лажичка сода бикарбона
 • лажичка кокосово брашно
 • 100 гр чоколадо (за колачи)
 • 100 гр какао
 • 100 гр стопен путер
 • 100 гр шеќер
 • 250 гр фино брашно (за колачи)

Подготовка:

Измешајте 3 банани во блендер или рачно. Вклучете ја рерната и оставете ја да се загрее до 180 степени.

- Advertisement -

Се топи путерот и се додаваат бананите кои ги ставате во поголем сад. Во оваа мешавина додадете шеќер и сол. Добро промешајте за да се комбинира се убаво. Додадете ванилин шеќер и јајце и измешајте се повторно.

Во друг сад ставете брашно, какао, сода бикарбона и кокосово брашно. Измешајте ги овие две смеси и додадете ги парчињата чоколадо внатре и промешајте повторно.

Кога се ќе се измеша убаво заедно, префрлете го во плех за печење. Најдобро е да ставите хартија за печење во калап или огноотпорен сад. Печете 1 час на температура од 180 степени.

Ќе знаете дека лебот е подготвен кога малку ќе напукне на површината. Потоа извадете го, почекајте 10-тина минути да се излади и може да го сервирате.

Можете да го спремате на децата како ужинка со џем или крем.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!