Чистење на цревата со каша од ленено семе и кефир!

Вреди да се проба:

Чистењето на цревата особено им се препорачува на луѓето кои имаат проблем со колитис или запек, бидејќи овој процес на детоксикација им помага подобро да функционираат.

Чистењето на цревата со помош на кефир и ленено семе, во рок од три недели, се покажало како многу ефикасен природен лек, особено кога знаеме дека цревата се клучен орган за доброто на целото тело. Многу е важно да ги одржувате цревата здрави, пред се со правилна исхрана, но и со помош на мали трикови за детоксикација.

- Advertisement -

Рецепт за чистење на цревата за три недели

Напиток или каша од кефир со мелено ленено семе, или само ситно издробено, треба да се пие наутро, на празен стомак, секој ден.

Првата недела – 1 лажица ленено брашно помешано со 100 мл кефир
Втора недела – 2 лажици ленено брашно измешано со 100 мл кефир
Трета недела – 3 лажици ленено брашно измешано со 150 мл кефир

  • Лененото семе ги зачувува коските, го олеснува варењето и им се препорачува на жените против рак на дојка
  • За да добиете најдобар ефект, многу е важно да пиете многу вода во текот на денот.

Лененото семе е главен извор на антиоксиданси наречени полифеноли. Се верува дека штитат од срцеви заболувања и рак, од оксидативен стрес, кој ги оштетува клетките. Добрите масти во лененото семе го намалуваат високиот крвен притисок, го спречуваат создавањето наслаги во артериите, го намалуваат нивото на „лошиот“ ЛДЛ холестерол и спречуваат мозочни удари. Лененото семе е многу корисно особено за регулирање на функцијата на цревата (благодарение на слузта од влакната што ги содржи) и обезбедува Омега-3 амино киселини.

Кефирот, како уште една состојка која може да помогне во чистењето на цревата, е ферментиран млечен напиток кој содржи добри бактерии. Како ферментирана храна, тој е еден од најдобрите пробиотици и е природен извор на здрави бактерии и содржи околу 30 од нив.

Кефирот и лененото семе се две едноставни состојки кои можат да помогнат да се отстранат токсините, слузот и бактериите кои се акумулирале во цревата со текот на времето, а со тоа ги подобруваат проблемите со запек или колитис, но исто така, овој процес на чистење на цревата помага во апсорпција на хранливи материи корисни за нашето тело.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!