Чистење на цревата со каша од ленено семе и кефир!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чистењето на цревата особено им се препорачува на луѓето кои имаат проблем со колитис или запек, бидејќи овој процес на детоксикација им помага подобро да функционираат.

Чистењето на цревата со помош на кефир и ленено семе, во рок од три недели, се покажало како многу ефикасен природен лек, особено кога знаеме дека цревата се клучен орган за доброто на целото тело. Многу е важно да ги одржувате цревата здрави, пред се со правилна исхрана, но и со помош на мали трикови за детоксикација.

Рецепт за чистење на цревата за три недели

Напиток или каша од кефир со мелено ленено семе, или само ситно издробено, треба да се пие наутро, на празен стомак, секој ден.

- Advertisement -

Првата недела – 1 лажица ленено брашно помешано со 100 мл кефир
Втора недела – 2 лажици ленено брашно измешано со 100 мл кефир
Трета недела – 3 лажици ленено брашно измешано со 150 мл кефир

  • Лененото семе ги зачувува коските, го олеснува варењето и им се препорачува на жените против рак на дојка
  • За да добиете најдобар ефект, многу е важно да пиете многу вода во текот на денот.

Лененото семе е главен извор на антиоксиданси наречени полифеноли. Се верува дека штитат од срцеви заболувања и рак, од оксидативен стрес, кој ги оштетува клетките. Добрите масти во лененото семе го намалуваат високиот крвен притисок, го спречуваат создавањето наслаги во артериите, го намалуваат нивото на „лошиот“ ЛДЛ холестерол и спречуваат мозочни удари. Лененото семе е многу корисно особено за регулирање на функцијата на цревата (благодарение на слузта од влакната што ги содржи) и обезбедува Омега-3 амино киселини.

Кефирот, како уште една состојка која може да помогне во чистењето на цревата, е ферментиран млечен напиток кој содржи добри бактерии. Како ферментирана храна, тој е еден од најдобрите пробиотици и е природен извор на здрави бактерии и содржи околу 30 од нив.

Кефирот и лененото семе се две едноставни состојки кои можат да помогнат да се отстранат токсините, слузот и бактериите кои се акумулирале во цревата со текот на времето, а со тоа ги подобруваат проблемите со запек или колитис, но исто така, овој процес на чистење на цревата помага во апсорпција на хранливи материи корисни за нашето тело.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!