ЧИСТА СОВРШЕНОСТ, Затворена пица КАЛЦОНА: Никогаш во животот не сте пробале подобро полнето тесто!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога навистина сакате да уживате во храната, подгответе го ова јадење.

Состојки:

Тесто:

 • 700 гр мазно брашно
 • 7 гр шеќер
 • 7 гр сув квасец
 • 2 дцл млака вода
 • 50 мл масло
 • 2 дл јогурт
 • 10 гр сол

За филот:

 • 2 дцл пире од домати
 • малку бибер
 • малку сушен босилек
 • прстофат оригано
 • малку сол
 • 7 гр шеќер
 • лажица масло
 • 200 гр печурки
 • 300 гр пица кашкавал
 • 200 гр шунка
- Advertisement -

Сос за послужување (по избор):

 • 200 гр павлака
 • 10 гр сенф
 • 50 гр мајонез
 • малку бибер
 • 2 чешниња смачкан лук

Подготовка:

На почетокот веднаш подгответе сос од домати за филот така што ќе ги измешате сите состојки кои се наведени погоре и дополнителниот сос по желба за послужување исто така измешајте ги сите состојки кои се наведени погоре. Покријте ги двата соса и ставете ги во фрижидер додека не ги користите.

Од вкупната количина мазно брашно (700 g), одделете само 3-4 лажици (30-40 g) во специјален сад каде што ќе ставите сув квасец. Додадете шеќер и млака вода, промешајте и оставете да отстои 5 минути за да се активира квасецот.

Потоа додадете масло и јогурт во истиот сад и добро измешајте. Потоа додадете го брашното и замесете тесто и оставете го да нарасне 40 минути. Потоа измешајте го тестото и поделете го на 4 еднакви делови.

Пред да го ставите полнењето, вклучете ја рерната на максимална температура без вентилатор. Рерната добро ќе се загрее додека го завршите остатокот.

Секој дел расукајте го тенко, само 2-3 милиметри и околу 35 см во дијаметар. Сега додадете го претходно подготвениот сос од домати, шунка, потоа сирење и исечени и исчистени печурки. Преклопете го тестото како панцерота и на краевите притиснете за да се поврзе работ.

Печете ги во плех на хартија за печење. Првите две печете ги 8 минути, додека се печат, покријте ги другите две. Можете да ги премачкате печените со малку масло и да ги сервирате со дополнителниот сос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!