ЧИЗКЕЈК, ТИРАМИСУ и БРАУНИ ВО ЕДНО: Послужете нова торта на прославата мешајќи ги 3-те најдобри деликатеси во светот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Од 3 различни рецепти, за тирамису, чизкејк и брауни, добивате фантастична торта која нема да можете да престанете да ја јадете.

Целиот напор и чекање вреди откако ќе ги пробате овие колачиња. Можете да ги послужите на забава, ќе бидат полн погодок и први ќе ги грабнат. Подготовката можеби ви изгледа комплицирана, но навистина е лесно да се направи. Кога ќе се испече кората се филува со лешници и крем сирење, се пече уште еднаш и се остава во фрижидер преку ноќ. Нема да пробате подобро, особено што 3-те најпознати се комбинираат во една торта – тирамису, чизкејк и брауни.

Состојки:

За кората:

 • 250 гр несолен путер, собна температура
 • 250 гр темно чоколадо
 • 4 јајца
 • 280 гр кафеав шеќер
 • 1 лажичка инстант кафе
 • 120 гр брашно
 • 30 гр какао во прав
 • прстофат сол
 • 150 гр парчиња чоколада + 1 лажица брашно
- Advertisement -

За средината:

 • 200 гр сечкани ореви или лешници
 • 450 гр кондензирано млеко
 • ½ лажичка сол

За полнење со сирење:

 • 300 гр крем сирење
 • 100 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажичка екстракт од бадем
 • рендана кора 1 портокал
 • 1 лажица обично брашно
 • какао во прав, за посипување

Подготовка:

Калапот обложете го со хартија за печење за да се излепи. Премачкајте со малку путер. Растопете го чоколадото со путерот и изматете го шеќерот со јајцата и кафето. Помешајте една лажичка кафе со 2 лажички вода и кога ќе се олади додадете ја во јајцата.

Кога чоколадото ќе се олади, измешајте ги двете смеси, па изматете уште малку. Потоа додадете просеано брашно, какао и сол и измешајте додека не добиете сјајна смеса. Брашното и парчињата чоколада измешајте ги и додадете го во смесата. Промешајте и истурете во калап. Се пече во загреана рерна на 180 ° C околу 25 минути.

Кратко пропржете сечкани лешници или јаткасти плодови. Се меша со варено кондензирано млеко и малку сол. Кога кората ќе се испече и излади, прелијте ја со добиената смеса и ставете во замрзнувач половина час.

Измешајте крем сирење, шеќер, јајце, екстракт од бадем, кора од портокал и брашно. Нанесете рамномерен слој врз слојот од лешник и печете во загреана рерна на 170 ° C околу 30 минути. Оставете да се излади, а потоа ставете го во фрижидер преку ноќ. Посипете со какао во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!