Чизкејк со вкус на тирамису: Рецепт за десерт без печење

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дали уживате во десертите како крем чизкејк и фантастично добро тирамису? Сега можете исто така да ги комбинирате овие опојни вкусови во еден прекрасен десерт.

Чизкејкот Тирамису се состои од основа на мелени бисквити и путер, крем од сирење и маскарпоне и неодоливи бисквити натопени во кафе и рум. Се разбира, сето тоа великодушно е посипано со вкусно какао.

Најдобро од се е што десертот не се пече и се подготвува во чаша, па не треба да се грижите дали сте ставиле доволно желатин и дали кремот ќе биде доволно цврст.

- Advertisement -

Покрај тоа, не мора воопшто да ставате желатин во кремот, а не мора да го ставате десертот во фрижидер со часови пред да го конзумирате. Можете да го јадете веднаш по подготовката.

Во рецептот ви даваме состојки за две лица кои треба да се поделат на две чаши. Ако треба да нахраните повеќе луѓе, дуплирајте, тројно ги состојките.

Состојки:

 • 35 гр мелени бисквити
 • 15 гр стопен путер

Состојки за натопени колачиња:

 • 50 мл силно црно кафе
 • 2 бисквити
 • 1 лажичка рум

Состојки за крем сирење:

 • 70 гр намаз со сирење
 • 60 гр сирење маскарпоне
 • 60 мл шлаг
 • 40 гр шеќер во прав
 • малку екстракт од ванила
 • засладен какао во прав за посипување

Подготовка на чизкејк тирамису:

Мелените бисквити во прав измешајте ги со растопениот путер. Добиената смеса притиснете ја на дното на две чаши.

Останатите две цели бисквити искршете ги на помали парчиња и потопете ги во мешавина од црно кафе и рум додека не омекнат.

Со миксер изматете го намазот со сирење и маскарпоне во една мазна смеса заедно со шеќерот во прав и екстрактот од ванила. Посебно изматете го кремот во шлаг и потоа измешајте го заедно со смесата од крем сирење.

Додадете дел од крем сирењето на бисквитната основа. Врз него се ставаат парчиња бисквити потопени во кафе, па се додава остатокот од крем сирењето и се посипува со засладеното какао во прав.

Послужете веднаш.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!