Чизкејк од кајсија: Вкус што ги буди сите заспани сетила!

Вреди да се проба:

Не постои личност која може да му одолее на неговиот карактеристичен и супериорен вкус. Освен во свежа форма, која најчесто се наоѓа на почетокот на јуни, кајсија често може да се најде во сува или конзервирана форма.

Ви претставуваме домашна варијанта на овој чизкејк кој се подготвува брзо и лесно.

- Advertisement -

Состојки:

За кората:

 • 150 гр мелени бисквити
 • 10 лажици сок од кајсија
 • 70 гр маргарин

За бело полнење:

 • 200 гр крем сирење
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 гр желатин
 • 250 гр растителна павлака
 • 100 гр шеќер

Пополнување со кајсија:

 • 250 гр кајсии
 • 50 мл вода
 • 5 гр желатин
 • 2 лажици шеќер

Подготовка:

Најпрво направете го пополнувањето од кајсии. Излупете ги кајсиите и изблендирајте ги. Додадете им шеќер и варете ги 10 минути на тивок оган. Во посебен сад истурете го желатинот со вода, ставете го на оган и оставете го надојде, мешајте додека добиете густа смеса. Потоа тргнете од оган и измешајте го во филот од кајсија.

За да ја направите кората на чизкејкот, растопете го маргаринот и изматете го со мелените бисквит и сокот од кајсија. Мешајте ги состојките додека добиете убава хомогена смеса за кора. Оформете ја смесата со притискање во калапот.

Потоа треба да го направите белото полнење за чизкејкот. Изматете ја слатката павлака заедно со шеќерот и во истата смеса додадете го крем сирењето. Направете го желатинот со малку вода, гответе го додека се згусти. Откако ќе го направите желатинот измешајте го заедно со белиот фил од павлаката. Целата смеса истурете ја врз оформената кора од мелените бисквити.

Кога приготвеното пополнување од кајсии ќе се олади, тогаш распоредете го во садот врз белиот фил што го истуривте врз кората. Чизкејкот е готов, сега треба да оставите да се олади. За декорација произволно може да наредите кајсии врз чизкејкот.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!