ЧЕСНИЦА погача: Слатка божиќна погача со ореви и мед за здравје и среќа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Одамна е обичај да се замесува чесница на Божиќ. Според обичајот, домаќинката прва станува и прави традиционален леб во кој става паричка или златник.

Членовите на домаќинството го делат лебот меѓу себе, а на оној што ќе ја добие паричката го очекува плодна година.

- Advertisement -

Нема конкретна мерка, се зависи од тоа колку луѓе има.

Состојки:

  • приближно 1/2 кг брашно
  • 1-2 лажици масло
  • 3 прсти сол
  • малку шеќер
  • вода за да се замеси
  • 100 гр мед
  • 100 гр ореви

Подготовка:

Замесете тесто и во него ставете сребрена паричка или златник. Паричката треба да биде од сребро или злато, бидејќи е подарок за новородениот Исус Христос. Во подмачкана тркалезна тава ставете го лебчето.

Врзете три сламки (од слама, а не од пластика) со црвен конец во мало снопче и со тоа, како со три прста (како што се крстат православните) површината на лебчето се допира.

Печете на 200 ° C (или помалку во зависност од рерната) додека убаво не порумени. Кога ќе се испече, премачкајте го со уште врел мед во тавата, посипете со ореви сецкани и оставете да се излади.

Лебчето се меси на самиот ден на Божиќ и значи  чест, во чест на раѓањето на Исус Христос. Лебчето НЕ се сече со нож, туку се крши со рацете на масата. Кој ќе најде паричка – се верува дека ќе го следи к’смет и бериќет преку целата година.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!