Чекор по чекор: Рецепт за најубаво печено свинско месо од рерна!

Вреди да се проба:

Kога имате празничен ручек не мора да нарачувате печење, туку едноставно подгответе го во рерна. Месото е вкусно.

Состојки:

  • 5 кг младо свинско месо (бут и дел од ребра)
  • сол
  • вода

Подготовка:

Прво, измијте го добро и исушете го со крпа месото. Солете го добро од сите страни и оставете го во фрижидер преку ноќ (или за неколку часа). Пред печење, избоцкајте го месото со нож на неколку места. Ставете ја решетката на плехот за печење, истурете чаша вода и ставете го месото на решетката. Ставете го месото во ладна рерна да се пече, бидејќи ако го ставите во загреана рерна, ќе биде тврдо. Печете на 160 ° C ако вашата рерна е посилна или на 180 ° C ако е послаба.

- Advertisement -

По еден час, извадете го месото и премачкајте го со маснотијата што ја ослободило месото. Потоа додадете уште една чаша вода и вратете ја да се пече. После уште 1,5 час, извадете го месото, избоцкајте ја кожата уште малку и превртете ја. Печете уште еден час. Истурете малку повеќе маснотии, а потоа свртете го месото и вратете се во рерната уште околу еден час. Печете вкупно 4,5 часа.

Послужете изладено свинско печење со прилог по избор.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!