ЧЕБУРЕК СО МЕЛЕНО МЕСО: Крцкаво тесто со богат фил без квасец, само брашно и вода!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како да направите чебурек, пециво што само по име наликува на бурек.

Чебурек, ќебурек или чебуреки, како што се нарекува, е вид на брза храна, лепчиња што личат на панцерота или калцоне, но не се, тестото е без квасец, се прави само од брашно и вода, а вкусот е фантастичен. Сè уште се расправа за нивното потекло, а некои тврдат дека се од Русија, а други од Турција. Најчесто се полнети со мелено месо.

- Advertisement -

Иако многумина би помислиле дека поради името се работи за варијација на темата бурек, чебурекот и бурекот всушност се слични само по име. За разлика од бурекот, чебурекот се пржи во тава, а одлични се и ладни.

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 500 гр брашно
  • 2 главици кромид
  • 250 мл вода
  • 2 лажици масло
  • сол, бибер

Подготовка:

Во подлабок сад истурете го брашното, додадете вода, масло и малку сол и добро замесете тесто. По пет минути мешање, покријте го тестото со крпа и оставете го да отстои половина час.

За тоа време исчистете го кромидот, ситно исечкајте го, па измешајте го со месото, зачинете се и убаво измешајте. Поделете го тестото на 12 еднакви делови и секој обликувајте го во топка. Секоја истегнете ја со сукало, а ако сте вешти можете да ги користите и прстите.

Во средината се става филот, па се свиткува и се притискаат краевите од тестото со вилушка за да се затворат рабовите. Повторете ја постапката додека не се потроши целиот материјал.

Во тавата сипете го маслото, а кога ќе се загрее спуштете ги чебуреките и пржете ги додека не поруменат. Кога ќе бидат готови, наредете ги на хартиена крпа за да се исцеди вишокот масло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!