Чај од МАЈОРАН: Ги смирува грчевите кај бебињата, го подобрува варењето и апетитот и многу други придобивки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прочитајте подолу за подготовка, начин на консумирање и придобивки од чајот од мајоран.

Состојки и подготовка:

 • 300 мл вода
 • 2 лажички сушен ситен мајоран

Се вари водата до зовривање а потоа се става количината на чај. Малку почекајте за да отстои чајот во водата а потоа може да се консумира.

Придобивки:

- Advertisement -

За да се подобри функционирањето на дигестивниот систем, мора да се испие 2-4 шолји чај од мајоран во рок од 2 часа. Пиењето чај од мајоран помага при следните симптоми:

 • Зголемување на ефикасноста на варењето
 • Смирување на желудникот и дигестивниот систем
 • Подобрување на апетитот
 • Против гадење
 • Отстранување на надуеност
 • Третман или превенција на основните цревни инфекции
 • Ги смирува болните грчеви во стомакот
 • Против дијареа
 • Против затвор

Чај од мајоран за бебиња:

Бебињата обично доживуваат состојби како што се кашлица и настинка, грип и инфекции на увото. Тие обично се изложени на висок ризик за инфекции бидејќи нивниот имунолошки систем сè уште не е целосно развиен. Чајот од мајоран долго време се користи за лекување на кашлица, грип, настинка и други инфекции кај бебињата. Бидејќи е во течна форма, мајоранот за бебиња може да се нанесе преку шише за хранење.

Поради позитивните ефекти врз дигестивниот систем, мајоранот за бебиња може да се користи и при грчеви и проблеми со дигестивниот систем кај бебињата.

За грчеви кај бебиња: во 100 мл зовриена вода се става половина лажичка мајоран во прав. Се остава да отстои околу 10 минути, па се цеди и се дава на бебето по една лажичка, по 2-3 лажички неколку пати на ден.

Важно: Пред употреба да се консултирате со вашиот педијатар пред да додадете чај од мајоран во исхраната на вашето бебе.

Исто така мајоранот ги ублажува менструалните проблеми и го намалува воспалението. Мајоранот е ароматично лековито растение кое се користи во медицината првенствено за подобрување на варењето и намалување на менструалните проблеми. Тоа е важна состојка во медитеранската кујна и еден од омилените зачини што влегуваат во супи, салати и јадења со месо. Слично е на ориганото, но има малку поблаг вкус. Се користи и сушено и свежо.

Можни несакани ефекти и кој не треба да го консумира

Бремените или доилките треба да избегнуваат мајоран во која било форма. Поради силното влијание на различните репродуктивни хормони и менструацијата, ова растение може да предизвика негативни несакани ефекти за време на бременоста. Исто така, некои состојки од него може да предизвикаат проблеми со згрутчувањето на крвта.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!