Чај за лекување тумори и намалување на симптомите на менопауза: Народен лек кој се пренесува низ генерации!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ја чисти крвта, ги намалува туморите, ги ублажува симптомите на менопауза и го регулира дијабетесот.

Глуварчето е исклучително популарно и познато растение во народната медицина. Лековитите својства на глуварчето се користат за лекување на разни болести и здравствени состојби. Го чисти црниот дроб, го поттикнува производството на жолчка, го регулира нивото на холестерол во крвта, лечи алергии, а од голема помош им е на жените за време на менопаузата.

- Advertisement -

Чај од глуварче за борба против тумори и симптоми на менопауза:

Состојки:

 • 1/2 лажица суви лисја од глуварче
 • 200 мл вода

или: 

 • 60 грама листови од глуварче
 • 30 грама сушен корен од глуварче
 • 250 мл топла вода
 • малку сол.

Подготовка:

Чајот се прави од суви лисја од глуварче. Земете половина лажичка суви листови од глуварче и прелијте ги со 200 мл топла вода. Се пие 3 пати на ден.

Можете да направите чај и од мешавина од 60 грама листови од глуварче и 30 грама сушен корен од глуварче. Една лажица од овој чај се прелива со 250 мл топла вода и малку сол. Гответе 20 минути, а потоа процедете и пијте 3 пати на ден.

Сируп од глуварче:

Состојки:

 • 400 жолти цветови од глуварче
 • 4 лимони исечени на парчиња
 • 4 портокали, сецкани
 • 3 литри вода
 • 2 чаши шеќер

Подготовка:

Сите наведени состојки додадете ги во водата и оставете да отстои 24 часа. Потоа додадете 2 чаши шеќер и варете околу половина час. Кога смесата ќе стане густа, тргнете ја од оган и истурете ја содржината во стерилизирани тегли. Користете го ова како лек за настинка, грип, кашлица и бронхитис.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!