Чајот од кромид е спас: Овој народен лек ги чисти бронхиите, ги спречува кашлицата и грипот и го зајакнува целиот организам!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Моќно природно решение за чистење на бронхиите, но и целиот организам.

Овој чај може да се пие секојдневно, во поголеми количини и е погоден за бремени жени и мали деца. Одлично е за ситуации во кои сакате да го избегнете мирисот на кромид и да ги искористите сите својства на ова растение.

Состојки:

  • 1 глава кромид
  • 3 чаши вода

Подготовка:

Исечете кромид со средна големина на 4 дела и истурете 3 чаши вода. Ако кромидот не е прскан со пестициди, ставете го заедно со лушпата за да биде што е можно поефективен. Потоа оставете да се готви на тивок оган додека половина од течноста не испари, процедете и пијте топло. Вкусот на вака подготвениот чај е сладок и пријатен, а по желба може дополнително да се заслади со мед.

- Advertisement -

Ако вкусот на чајот не ви одговара, можете да го направите со други лековити билки – за време на готвењето, додадете лист нане и неколку лажички камилица или мајчина душица. Можете да користите варен кромид подоцна кога подготвувате оброци, на пр. додадете го во јадења од компири или чорби. Овој чај е првенствено ефикасен против кашлица, а исто така можете да го користите за ублажување на болки во грлото, настинки и грип.

Во повеќето случаи, доволно е да пиете чај 2-3 дена во овие болести. Според препораката на Рудолф Бројс, чајот од кромид се користи за срцева и бронхијална астма. Во тешки случаи на астма и бронхитис, чајот треба да се пие 2-3 недели, а тоа е можно почесто со цел целосно чистење на бронхиите и белите дробови. За астматичари, се препорачува покрај овој чај да се земе и рендана црна ротквица со малку шеќер.

Овој чај е исто така добар за детоксикација и зајакнување на телото, односно за нашето целокупно здравје.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!