Чамци полнети со мелено месо, сирење… Популарен турски рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Расукајте топчиња тесто, фатете ги краевите со прстите и обликувајте ги чамците, па наполнете ги со мелено месо, сирење и колбаси или омилениот зеленчук. Чамците полнети со мелено месо се едни од најпопуларните турски специјалитети во кои туристите се вљубуваат уште на првиот залак.

Состојки:

Тесто:

 • 100 мл вода
 • 100 мл јогурт
 • 100 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 1/2 лажиче шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 500 гр меко брашно

Фил:

 • 500 грама мелено говедско месо
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажичка мелен пипер
 • 200 гр излупени домати
 • 150 гр рендано сирење
 • јајце за обложување
 • лути пиперки по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја водата да биде млака, а потоа промешајте ги шеќерот и квасецот. Додадете масло, јогурт, сол и постепено додавајте брашно. Месете го тестото додека не стане меко и не се залепи за вашите раце. Оставете го тестото на топло место два часа и загрејте ја рерната на 220°C.

Во една тава пржете го месото, а во другата кромидот и лукот. По пет минути, додадете доматна паста и зачини во тавата со кромид. Ставете го месото во тава со кромид, додадете домати и малку вода. Оставете да зоврие, а потоа намалете ја топлината и варете 60 минути. Поделете го тестото на топчиња и развлечете го во форма на чамец. Спојте ги краевите, подигнете ги страните и премачкајте со изматено јајце.

Наполнете со фил и посипете со сирење и печете околу 20 минути на 220 степени или додека не порумени.

Овој рецепт освен со мелено месо украсено со прстени од кромид, исто така можњ да се прави во зеленчукова варијанта, со фил од сецкани варени компири и пиперки и спанаќ. Вкусни се и оние полнети со свежо сирење и павлака со парчиња суџук.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!