ЧАЛБУР – Стар рецепт кој не се заборава!

Вреди да се проба:

Од само неколку обични намирници кои веројатно ги имате во фрижидер, во секое време може да направете чалбур. Погледнете го овој уникатен рецепт.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 300 мл вода
  • 2 големи лажици брашно
  • 1 чешне лукче (ситно сецкано)
  • ситно сецкан магдонос
  • 1 лажичка мелен црвен пипер
  • малку сол
  • црн бибер
  • масло по потреба

ВАЖНО: Бројот на јајца се става зависно членовите за колку лица припремате.

- Advertisement -

Пример за едно јајце, една кафена лажичка брашно се запржува на малку масло, се додава ¼ лажичка црвен пипер, се пропржува па се додава 150 мл вода.

Подготовка:

Се започнува исто како кога правите запршка, само треба да е малку погуста од обично.

Во тавче ставете малку зејтин, запржете го брашното и додајте го црвениот мелен пипер и мешајте внимателно да не загори се додека се соедини.

Потоа додадете ја водата и оставете да се готви додека стане како каша и зоврие.

Се додава мешан сув зачин, едно ситно сечкано чешне лук, мелен црн пипер и сол по желба, па се промешува. Кога водата ќе почне да врие, се кршат јајцата и се спуштаат во кашичката.

Се остава да врие на потивко додека јајцата се сварат (околу 5 минути).

Се сервира во чинија и се наросува со сечкан магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!