Ципура во фурна со печени компири: Прекрасен посен ручек!

Вреди да се проба:

Посен ручек за целото семејство. Со овој рецепт ќе направите совршена печена риба која ќе им се допадне и на најпребирливите.

Состојки:

 • Ципура, исчистена – 2 парчиња.
 • 1 лимон
 • 2-3 лаж. маслиново масло
 • 2 стебленца свеж рузмарин
 • 2 стебленца свежа мајчина душица
 • сол – по вкус
 • 500 гр компири
 • 2 стебленца свеж рузмарин
 • маслиново масло – 2-3 лажици.
 • црн пипер по вкус
 • 2 чешниња лук

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 ° С. Покријте ја тавата со хартија за печење. Измијте ја рибата и исушете ја. Исечете го лимонот на половина и исцедете половина, а преостанатата половина исечете ја на тенки кругови.

- Advertisement -

Посипете ја рибата со сок од лимон, и однатре и однадвор. Додадете сол во рибата внатре и надвор и додадете маслиново масло.

Излупете лук и исечете го на тенки парчиња. Ставете ги внатре во рибата. Додадете парчиња лимон, оставајќи 1-2 за врвот.

Одделете ги листовите од мајчина душица и заедно со гранчињата рузмарин ставете ги во рибата.

Излупете го компирот и исечете го на големи парчиња. Ставете ги во плехот околу рибата. Зачинете со сол и бибер, посипете со маслиново масло. Излупете и исечете го другото чешне лукче, распрскајте ги парчињата на компирот. Поставете гранчиња рузмарин помеѓу компирите.

Печете ја рибата и компирот во загреана рерна 25-30 минути.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!