ЦЕПКАНА ПИПЕРКА ЗА ЗИМА: Зимница што треба да ја подготвите!

Вреди да се проба:

Време е да се подготвите за зимата, одберете ги најубавите рецепти.

Состојки:

  • 7 килограми црвен пипер
  • 2 лажици оцет
  • 1,5 лажици сол
  • 1 чешне лук
  • Свеж магдонос

Подготовка:

Печете ги пиперките во рерна. Потоа исчистете ги и исечете ги на ленти. Исцедете ги убаво од течноста која ја испуштиле и започнете со пржење.

- Advertisement -

Откако сите ќе ги испржите, додадете оцет, сол, магдонос и лук. Ставете во стерилизирани тегли, потоа убаво затворете и направете пастеризација.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!