ЦЕЛ СВЕТ Е ПОЛУДЕН ЗА ОВАА ЛЕТНА ТОРТА: Готово за само неколку минути, а главна состојка е јогуртот!

Вреди да се проба:

Оваа торта е неверојатно популарна на YouTube заради лесната подготовка и освежувачкиот вкус.

Десерт кој содржи јогурт е секогаш добро решение кога е лето.

- Advertisement -

Состојки:

  • 20 гр желатин
  • 3 жолчки
  • 100 гр шеќер
  • 350 гр млеко
  • 1 лажичка ванилин шеќер
  • 300 гр грчки јогурт
  • Бисквити од 10 парчиња

Подготовка:

Измешајте желатин со вода. Изматете ги жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер, па ставете ги да се готват. Истурете го млекото и оставете го да зоврие. Тргнете го од оган и додадете го нараснатиот желатин и промешајте. Потоа додадете грчки јогурт.

Истурете ја смесата во сад од 12 x 20 см обложен со хартија за печење и ставете го бисквитот одозгора . Покријте со фолија за храна и ставете го во фрижидер 3 часа. Кога ќе се излади свртете и извадете го од садот, а потоа посипете со рендано чоколадо.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!