Целулитот може да се спречи или намали со помош на природна храна: Овие рецепти треба да се испробаат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Постојат многу причини зошто целулитот ги „напаѓа“ жените, но некои природни состојки сепак имаат видливо влијание на овој естетски и здравствен проблем.

Повеќето жени не можат да го избегнат, но има помош од природата со промена на животните навики. Целулитот не е само естетско, туку и здравствено прашање кое укажува на пропусти или лоши навики кои ги правиме, а кои се манифестираат преку кожата во вид на „кора од портокал“.

- Advertisement -

Најчесто се појавува во пределот на нозете, задникот, стомакот, но и на рацете. Составот на кожата и поткожното ткиво, хормоналниот статус и лачењето на естроген се причината што неспоредливо почесто се јавува кај жените, но не се имуни ниту мажите, иако нивните кожни влакна се порастегнати и побогати со колаген. Појавата и акумулацијата на целулитот може да се намали, а клучот за решението е промената на животните навики.

Како да се изборите со целулитот, еве неколку предлози:

Рецепт за масло од бршлен со грејпфрут

Состојки:

  • 20 гр листови од бршлен
  • 200 мл ладно цедено маслиново или бадемово масло
  • сок од еден цеден грејпфрут

Подготовка:

Истурете го маслото во тенџере и загрејте додека не зоврие. Листовите бршлен измијте ги добро и ситно исечкајте ги со рака или ставете ги во машина за сечкање, додадете ги во уште топлото масло и оставете да се изладат.

Истурете во стаклена тегла, додадете го исцедениот грејпфрут, добро затворете и оставете да отстои 40 дена на собна температура и на темно место. Секојдневно тресете ја смесата тие 40 дена, па потоа можете да почнете да ја користите. Пред тоа процедете се и чувајте го во темно шише. Мачкајте на зафатените места со целулит. Не користете го повеќе од 3 месеци.

Доколку успеете да најдете екстракт од бршлен, можете да го искористите тоа масло, па ефектот ќе биде уште подобар. Истурете 30 мл екстракт во 100 мл масло кое вие лично сте го направиле. Секојдневно тријте ја кожата погодена од целулит, ако е можно масирајте со сукало и брзо ќе ги забележите позитивните ефекти.

Ве предупредуваме дека плодовите од бршлен се отровни и можат да предизвикаат реакции и иритација на кожата, но неговите листови, според истражувањата и корисничкото искуство, се убедливо најефикасни во борбата против целулитот. Најважната состојка на бршленот се тритерпеноидните сапонини, активни соединенија кои и помагаат на кожата подобро да ги апсорбира хранливите материи. Тие влијаат и на крвните садови, па ќе забележите подобрување во случај на проширени вени и капилари. Јачината на бршленот е во тоа што го забрзува елиминацијата на масните наслаги, го чисти телото и кожата од токсините, влијае на неговата еластичност и затегнување, ја стимулира површинската циркулација и разградувањето на поткожното масно ткиво.

  • Консумирајте храна која содржи ликопен бидејќи е исклучително ефикасен во елиминирањето на токсините, а најмногу го има во грејпфрутот, лубеницата и доматот.
  • користете кокосово масло за да го масирате, тоа содржи моќ да ги обнови мртвите клетки
  • пијте зелен чај бидејќи има исклучително силни антиоксидантни ефекти кои исто така помагаат во разградувањето и исфрлањето на токсините
  • масирајте места со целулит со масло од босилек и пијте чај од ова растение бидејќи ја забрзува циркулацијата и е добро за метаболичките процеси.
  • изблендирајте свеж ѓумбир и втријте на кожата или додадете малку лимон и пијте како сок бидејќи ѓумбирот е активен во врзувањето на кислородот. Луѓето со хипертензија или згрутчување на крвта треба да го избегнуваат ова
  • Повеќе кофеин – не, но триење на талог од кафе на кожата – да. Треба да бидете внимателни со количината на кафе бидејќи делува како диуретик кога се консумира повеќе и на тој начин го отстранува вишокот вода од телото. Сепак, поголемите количини на кофеин внесени како течност не влијаат на кожата и се најефективни кога кафето се нанесува директно на кожата. Остатокот од кафето оставете го на кожата десетина минути и масирајте со рака или со сукало.
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!