ЦЕЗАР САЛАТА НА РАЗЛИЧЕН НАЧИН: Додадете ги омилените тестенини и ќе добиете вкусен освежителен ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Постојат безброј варијации на темата кога станува збор за салати, а во текот на летото често се одлучуваме за нив затоа што се полесни за подготовка.

Некои луѓе претпочитаат крцкава зелена салата со додатоци, а некои претпочитаат салата со тестенини, но тие можат да се комбинираат во една интересна и освежувачка варијанта на салата Цезар.

Наместо јајца, оваа салата содржи авокадо, што придонесува да биде уште покремасто во споредба со оригиналната салата.

Состојки:

- Advertisement -

Дресинг:

 • 1/4 чаша Дижон сенф
 • 1/4 чаша свежо исцеден сок од лимон
 • 2 лажици сос од Вустершир
 • 2 мали авокадо, излупени и исецкани
 • 1 лажица мелен лук
 • 2 лажички млечен намаз
 • 1/4 чаша екстра девствено маслиново масло
 • 1/2 чаша ситно рендан пармезан, и уште малку за сервирање
 • 1/4 лажичка свежо мелен црн пипер

За салата:

 • Околу 200 грама тестенини
 • 2 глави зелена салата
 • 1 и пол чаши крутони

Подготовка:

Во блендер ставете сенф, сок од лимон, сос од Вустершир, авокадо, лук и намаз и добро изблендирајте. Додека блендерот работи, полека додавајте маслиново масло, и кога ќе завршите, истурете се во еден сад, во кој ќе додадете рендан пармезан и бибер.

Ставете вода да зоврие и додадете ги тестенините. Гответе така што ќе станат ал денте, 8 до 10 минути, или според упатствата на пакувањето. Процедете и истурете во чист голем сад да се излади. Исечете ја зелената салата на парчиња околу 3 см и додајте ги во садот со тестенини. Истурете го преливот и добро измешајте ги сите состојки.

Додадете ги крутоните и украсете со пармезан. Може да послужите веднаш, или да го ставите во фрижидер да се излади, покриено. Ако не ја сервирате салатата веднаш, не додавајте ги крутоните во садот бидејќи ќе станат меки. Покријте ја салатата со пластична фолија и чувајте ја во фрижидер до 48 часа.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!