Цвекло, портокал, јаболко и мед: Еликсир кој носи благосостојба, ја подобрува меморијата и го зачувува видот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Силниот природен пијалок кој ви го подготвуваме стекна навистина огромна популарност поради неговите многу добри ефекти врз нашето здравје.

Природен рецепт за подобрување на општата состојба на телото:

Состојки:

 • 1 кг цвекло
 • 2 јаболка
 • 2-3 портокали
 • 0,5 килограми моркови
 • Сок од еден лимон
 • 500 грама ливадски мед

Подготовка:

- Advertisement -

Цвеклото, јаболката и морковите исечкајте ги на ситни парчиња и измешајте ги во блендер. Сокот од лимон и портокал исцедете го со рака и додадете го во претходната смеса. На крајот додадете ливадски мед.

Сè убаво измешајте додека медот не се соедини со сокот и убаво не се растопи. Доколку сакате, можете да додадете повеќе портокали, бидејќи нивната цел во овој рецепт е да го подобрат вкусот и мирисот на напитокот.

Префрлете ја течноста во стаклени шишиња. Ќе добиете околу 2 литри од овој пијалок, што треба да биде доволно за 15 до 20 дена.

Употреба: Пијте околу 100 мл од напитокот секое утро на празен стомак додека не го испиете.

За што е добар овој моќен напиток:

 • го зајакнува имунитетот
 • го храни мозокот
 • го зачувува видот
 • ја подобрува меморијата
 • чист организам
 • ја ублажува болката во мускулите
 • штити од инфекции и воспаленија
 • го зајакнува срцето и крвните садови
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!