Царски куглоф: Одвнатре меко и сочно, однадвор неодоливо крцкаво, а најважно – вкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Поголемиот дел од состојките ги имаме дома во секое време, а вие можете слободно да импровизирате со некои од нив.

Основата на смесата се состои од класични состојки: јајца, јогурт, масло, брашно, прашок за пециво… А она што му дава вкус на овој куглоф се шунка и кисели краставички исечени на мали коцки и распарчено фета сирење.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 200 мл јогурт
 • 200 мл масло
 • 1 лажичка оригано
 • малку бибер
 • 300 гр остро брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 100 гр кисели краставички
 • 150 гр шунка
 • 150 гр фета сирење
- Advertisement -

Повеќе:

 • 80 гр сирење Трапист/кашкавал
 • лист магдонос/ оригано за посипување

Подготовка:

Калапот за куглоф убаво премачкајте го со путер или маргарин. Вклучете ја рерната на 200 степени.Киселите краставички и шунката исечкајте ги на мали коцки.

Во пластичен сад ставете цели јајца и сол и матете со миксер 3-4 минути. додека не се запени убаво. Додадете јогурт, масло, оригано и бибер и повторно измешајте. Потоа додадете го брашното измешано со прашокот за пециво и убаво измешајте со миксер во изедначена смеса.

На самиот крај додадете ги краставиците и шунката исечкана на ситни коцки и издробеното фета сирење за да има неколку покрупни парчиња. Сето тоа се меша рачно со лажица и смесата се става во подмачкан калап за куглоф.

Ставете го во загреана рерна на 200 степени, околу 20 минути, па проверете, па ако мислите дека куглофот е веќе жолт одозгора, намалете ја температурата на 180 степени и печете уште 15-20 минути, па вкупно околу 35-40 минути.

Извадете го куглофот од рерна, оставете го да се излади околу 5 минути. па извадете го од калапот на поголем плех на кој сте ја ставиле хартијата за печење. Врз куглофот посипете изрендан кашкавал и вратете го во рерна уште 10 минути да се растопи кашкавалот и малку да се запече. На овој начин и страните на куглофот ќе добијат фина крцкава кора.

По желба посипете го со малку листови магдонос или оригано, само за декорација, изладете го малку и исечете го на кришки. Послужете со чаша јогурт.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!