Царски крофни: Не сте пробале повкусни и помеки крофнички од овие! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нема нешто повкусно и помеко од овие царски крофни!

Состојки:

 • 1/2 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 дцл млеко
 • 7 жолчки
 • 50 гр шеќер
 • 100 гр путер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 шолја рум
 • кора од 1 лимон
 • сок од 1/2 портокал
 • 1/2 л масло
 • 100гр шеќер во прав

Подготовка:

Во средината на брашното замесете го квасецот со млекото. Почекајте квасецот да нарасне малку, па се замесете. Додадете жолчки, шеќер, стопен путер, ванилин шеќер, рум, кора од лимон, сок од портокал. Изматете го тестото да почне да се двои.

Потоа од тестото направете кора, односно расукајте го до делбелина од 1 см. Извадете ги круговите со чаша и оставете ги еден врз друг по два. Повторно, со чаша со помал дијаметар, притиснете ги круговите за да се поврзат. Така формираното тесто оставете го на млако место 1 час да нарасне. Крофните треба тројно да се зголемат.

- Advertisement -

Добро загрејте го маслото. Пропржете ги крофните, прво на спротивната страна каде што стоеле. Првата страна задолжително испржете ја покриена со капак. Кога крофните ќе ги свртите на другата страна, отворете ја тавата до крајот на пржењето. Исцедете ги испржените крофни на хартија и превртете ги во шеќер во прав. Послужете ги топли.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!