ЦАРСКА ПИТА е деликатес: Оваа сочна закуска ќе стане омилена семејна вечера!

Вреди да се проба:

Оваа воздушна и мека закуска и тој мирис, ќе ве освојат веднаш.

Состојки:

  • 200 гр меко сирење
  • 200 гр шунка
  • 200 гр пиперка
  • 200 гр корнишони
  • 3 јајца
  • 3 чаши кисела вода
  • 2 чаши масло
  • 5 чаши брашно (тип 400, меко)
  • 1 прашок за пециво
  • сол по потреба

Подготовка:

Исечете сирење, шунка, црвена пиперка и корнишони на мали коцки. Изматете јајца, масло, кисела вода и додадете брашно со прашок за пециво.

- Advertisement -

Ако сирењето е солено, не мора да додавате сол, а доколку е помладо, додадете лажичка сол. Измешајте ги сите состојки во смесата. Истурете ја смесата во плех обложен со хартија за печење.

Загрејте ја рерната на 250 степени. Кога ќе го ставите да се пече, намалете го на 200 степени и печете половина час.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!