Хранлива чорба од зелени мешунки: Семеен ручек за десетка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чорба за во секое време.

Состојки:

  • 900 гр боранија
  • 300 гр пилешко (по избор, може и без месо)
  • 1 главица кромид
  • 50-100 мл масло
  • 1 лажица сув зачин
  • 2 лажици кисела павлака
  • 1 јајце
  • бибер
  • лук во прав
  • листови магдонос

Подготовка:

Кромидот ситно се сечка, се додава масло и малку вода, па се става на оган да се динста. Кога кромидот ќе омекне и ќе испари водата, додадете ја боранијата, истурете ја водата, па додадете го сувиот зачин.

Кога боранијата ќе зоврие, додадете го месото исечкано на коцки (се ќе се свари кога и боранијата ќе биде готова). Оставете го полупокриено на средна температура да се готви 30 минути.

- Advertisement -

По 30 минути проверете дали боранијата е сварена. Ако не е сварена, додадете уште вода и продолжете со готвењето, а доколку е така дозирајте ја количината на вода по желба.

Додадете лук, бибер, магдонос (или комбинација од зачини по желба). Јајцето и павлаката изматете ги со малку ладна вода. Садот со боранијата тргнете го од оган, па додајте ги јајцето и павлаката и промешајте. Пробајте, доколку е потребно, додадете сол или зачини. Послужете топло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!