Хипократова супа: Бидете здрави, зајакнете го имунитетот и исчистете го организмот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во студените зимски денови најдобро е да поработите на зајакнување на телото на природен и едноставен начин.

Состојки:

  • 1 праз
  • 2 главици кромид
  • 3 чешниња лук
  • 500 гр компири
  • 500 гр домати
  • 1 целер
  • 1 корен од јаглика
  • 1 китка јаглика
  • прстофат сол

Подготовка:

Празот убаво измијте го, исечете го прво на средина, па попречно на поситни парчиња. Остатокот од зеленчукот излупете го и излупете ги доматите.

- Advertisement -

Лукот не се сече, останува цел. Исечете го другиот зеленчук на коцки. Во поголем сад ставете сè освен лукот и магдоносот. Нив додавате ги на крајот од готвењето.

Ставете го на шпорет да зоврие, а потоа намалете ја температурата и варете додека целиот зеленчук целосно не се свари. Непосредно пред крајот на готвењето додадете лук и магдонос.

Важно е да не додавате вода за време на готвењето!

На крај лесно зачинете и зеленчукот по желба може да го изблендирате со рачен блендер.

Зачинете го со здрави зачини, сув зеленчуков зачин, ловоров лист, жалфија… Избегнувајте индустриски зачини како вегета и слично.

Консумирајте околу 2 чинии супа дневно и вашето тело ќе биде заштитено од вируси и бактерии речиси цела година.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!