Фрут Сандо – Јапонски слатки сендвичи кои го полудеа светот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јапонските слатки сендвичи го полудеа светот, сепак, тие можат да бидат солени, топли и ладни, подготвени на сто различни начини, а неодамна добија уште едно неочекувано подобрување …

Од Јапонија, во фокусот беше „Фрут Сандо“, односно јапонски овошен сендвич кој се јаде за појадок или како попладневна ужина. Одлична замена за десертите, а потребни се само три состојки. Подготовката е брза, едноставна и што е најважно не бара печење.

- Advertisement -

Сендвич исполнет со свежо овошје и шлаг, меѓу две кришки леб, на почетокот звучи како необична кулинарска креација.

Потребни се само 3 состојки!

  • мек млечен леб
  • сезонско овошје
  • шлаг

Начин на подготовка:

Така, на парче мек, бел, млечен леб, познат во Јапонија како „шокупан“, се премачкува дебел слој шлаг или фил маскарпоне, а овошјето по ваш избор (мандарини, јагоди, боровинки, манго, киви). се става врз него, кој повторно се премачкува со слој шлаг, па се преклопува со уште едно исто парче леб.

Она што е важно е да користите сезонско овошје, но тврдо овошје за да можете убаво да го исечете.

Кога се сече сендвичот се прави прекрасен изглед кој го прави овој сендвич посебен и препознатлив.

Секако, Јапонците не застанаа на визуелно убав изглед, туку се создаде хит „сендвич од лале“ – односно овошје кое е така наредено што кога ќе се исече сендвичот добива форма на лале.

Јапонските овошни сендвичи се продаваат во продавници и кафулиња ширум Јапонија. А интересно е и тоа што во Јапонија неодамна се отвораат голем број на специјализирани овошни сендвичарници.

Иако овој сендвич постои веќе неколку години, дури сега се здоби со слава, а на социјалните мрежи е популаризиран како „убава храна“.

Извор: svetplus.com

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!