ФЕРЕРО ТОРТА: Луксузна торта Фереро во нова верзија, најдоброто што ќе го пробате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сте љубители на познатите чоколади Фереро, оваа торта е вистинскиот избор за вас.

Сега можете да ја подготвите тортата која често ја купувате дома во форма на торта. Оваа торта Фереро е раскошна и за неа ќе ви треба малку повеќе време, но резултатот ќе ве излуди. Засукајте ги ракавите и почнете да се подготвувате.

Состојки:

За кора:

 • 450 гр брашно
 • 240 мл топло млеко
 • сок од 1/4 лимон
 • 65 г какао
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 2 лажички сода бикарбона
 • прстофат сол
 • 10 г ванилин шеќер
 • 250 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 120 мл растително масло
 • 200 мл силно свежо сварено кафе
- Advertisement -

За 1 фил:

 • 4 јајца
 • 300 грама шеќер
 • 90 мл вода
 • малку лимонска киселина
 • 400 гр путер на собна температура
 • 3-4 лажици чоколаден крем од лешник
 • 150 грама мелени лешници

За 2 фил:

 • 175 мл слатка павлака
 • 350 гр чоколаден намаз од лешник

Повеќе:

 • 3 обланди исечени на големина на колач
 • 70 мл крем 30%
 • 100 мл темно чоколадо

Подготовка:

Исцедете сок од лимон во млако млеко и оставете да реагира. Во сад просејте брашно и какао, додадете прашок за пециво, сода бикарбона, шеќер, ванилин шеќер, прстофат сол и се добро измешајте. Во друг сад изматете ги јајцата со маслото и млекото што сте ги измешале со лимонот.

Со мешање постепено додавајте лажица по лажица од претходната смеса. Измешајте се добро. Потоа додадете една шолја сварено кафе. Тестото поделете го на 2 дела и печете во калап на 180 степени 30-40 минути.

За филот, одвојте ги жолчките од белките. Во тавата ставете шеќер, вода и лимонска киселина. Гответе на средна топлина додека шеќерот целосно не се раствори без мешање. Додадете прстофат сол во белките и изматете додека не станат пенести. Продолжете да мешате и истурете го сирупот во тенок млаз.

Мешајте со максимална брзина додека масата не се олади на собна температура. Потоа додадете путер во смесата. Промешајте со миксер. Додадете го кремот од лешник. Кога корите се испечени и целосно изладени, исечете ги испакнатите на корите и секоја исечете ја на 2 дела во ширина. Ќе добиете вкупно 4 кори. Изматете ја слатката павлака со кремот за да добиете уште еден фил.

Редење на колачот: кора, 2 фил, обланда, првиот фил се нанесува со шприц по должината на работ, а внатре фил број 2, мелени лешници, кора… и се` додека не се потроши материјалот. Со остатокот од првиот фил украсете ја тортата од сите страни, а одозгора прелијте ја чоколадата и декорирајте со лешници и фереро чоколади.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!