Феноменална ГРЧКА салата за совршена фигура: Може да послужи како прилог, но и како замена за оброк!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Летото се приближува, а со тоа и желбата на многумина да изгубат неколку сантиметри во половината. Бидејќи веќе е познато дека гладот ​​нема никаков ефект, ви предлагаме рецепт за вкусен оброк од салата со кој ќе бидете сити, а линијата ќе можете да ја прилагодите по ваш вкус.

Состојки:

  • 2 краставици
  • 2 домати
  • 1 црвена пиперка
  • 1 главица кромид помала
  • 1/2 главица зелена салата
  • 8-10 маслинки
  • 100 гр фета сирење
  • сол, бибер
  • маслиново масло
  • листови магдонос

Подготовка:

Исечете ја фетата на коцки, прелијте ја со маслиново масло и ситно исецкани лисја од магдонос. Нежно промешајте и оставете да отстои.

Измијте го зеленчукот, исечете ја зелената салата на парчиња со големина на залак, исечете го доматот на парчиња, краставицата на прстени, маслинките преполовете ги и кромидот ситно исечкајте го.

- Advertisement -

Во подлабок сад, комбинирајте зеленчук, сол и бибер по вкус, додадете подготвено фета сирење и, доколку е потребно, малку повеќе маслиново масло. Се лесно измешајте и послужете ја грчката салата.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!