Феноменален рецепт за ЧОКОЛАДНА пица: За сите кои обожаваат чоколадо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Топло тесто покриено со три вида чоколадо и Нутела, звучи неодоливо, нели? При правење слатка пица можете да си играте со разни додатоци; бонбони, карамела, овошје и путер од кикирики. Се што ви треба е малку напор и многу имагинација, а резултатот сигурно нема да го пропуштите!

Состојки:

Тесто:

 • 250 гр брашно
 • 12 гр шеќер
 • 1 1/4 лажичка инстант квасец
 • 3/4 лажиче сол
 • 3 лажици растително масло
 • 3/4 чаша топла вода
 • 2 лажички путер, стопен

Фил:

 • 100 гр Нутела
 • 60 гр црно чоколадо ситно исецкано
 • 60 гр бело чоколадо ситно исецкано
 • 60 гр млечно чоколадо, сецкано

Подготовка:

- Advertisement -

Во голем сад ставете брашно, шеќер, квасец и сол, додајте масло и мешајте се додека тестото не стане компактно. Постепено се става топла вода. Месете додека тестото не стане мазно и еластично, но не и суво. Ако тестото е се уште многу лепливо, постепено додавајте го брашното додека не се формира посакуваната текстура на тестото.

Пренесете го тестото во подмачкана тава, покријте го со проѕирна фолија и ставете го на топло место да нарасне додека не се зголеми двојно, 45 минути до еден час. За време на последните 15 минути од кревањето, вклучете ја рерната на 230 степени.

Поставете плех (по можност круг) со хартија за печење. Расукајте го тестото и ставете го во плех. Премачкајте го со стопен путер. Печете го тестото додека не стане малку крцкаво и златно-кафеаво, околу 10-12 минути. Извадете го од рерна и веднаш намачкајте Нутела преку тестото, па посипете го со три вида чоколадо.

Вратете ја пицата во рерна и печете кратко додека не почне да се топи чоколадото, две до три минути. Не печете премногу долго бидејќи чоколадото ќе се зацврсти. Исечете ја пицата во триаголници и уживајте во слатките закуски!

Како додаток одозгора и по ваш вкус можете да ставите исецкана банана или јагоди за декорација или побогат вкус!

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!